Jdi na obsah Jdi na menu
 


Pravidla soutěže

 

 

O soutěži

PRAVIDLA PODNIKOVÉ HOKEJOVÉ LIGY
( BHL )


Podniková hokejová liga je určena pro amatérské hráče ledního hokeje, tzn. v BHL může působit jen ten hráč, který je zaměstnancem společnosti Barum Continental s.r.o.
v BHL může působit jen ten hráč, který nehrál, nebo nebyl na soupisce klubu registrovaného u ČSLH zpětně deset let. Jinými slovy, ti hráči, kteří byli registrováni před devíti lety, nemohou nastoupit v BHL. Toto pravidlo se netýká brankářů, kteří nehráli vyšší soutěž než 2. liga a nyní budou působit jako hráči v poli.

Za to, že na soupiskách budou uvedeni jen ti hráči, kteří splňují výše uvedená kritéria, ručí vedoucí týmu (Leader). V případě, že v průběhu sezony bude zjištěno porušení uvedených pravidel (podnět k prověření hráče mohou dávat jen vedoucí týmů a organizátor soutěže (OS)), bude dotyčný hráč vyloučen ze soutěže a tým potrestán.

Není tedy smyslem soutěže „získat“ do týmu co nejvíce bývalých registrovaných hráčů, kteří by potom jednotlivé zápasy rozhodovali. Naopak, účelem soutěže je umožnit amatérským hráčům zahrát si lední hokej v organizované soutěži.


Základním kamenem jsou platná pravidla IIHF, podle kterých se BHL řídí, kromě několika níže popsaných výjimek.


Výjimky z pravidel IIHF:

Obecná pravidla:
- hrací doba je 90 minut hrubého času (zahrnuje i rozbruslení 10 minut) Po odehrání 40 minut je přestávka 5 minut zahrnující samostatné nájezdy, po skončení přestávky se zahajuje druhá polovina 35 minut zápasu trvající do 90 minut hrubého času.

-V případě kdy samostatné nájezdy trvají déle, než je čas vymezen pro přestávku, po rozhodnutí samostatných nájezdů se ihned zahajuje druhá polovina utkání trvající do 90 minut hrubého času.
- v utkání nedochází ke změně stran
- začátek utkání, přestávky, začátek a konec trestů a konec utkání vyhlašují zásadně rozhodčí. Tito jsou tzv. absolutní autoritou v utkání a všichni hráči jsou povinni jejich rozhodnutí respektovat
- kompletní hokejová výstroj, minimálně hokejové chrániče holení, hokejové rukavice a hokejová helma, jinak rozhodčí nepustí hráče na ledovou plochu
- při zranění brankáře se čeká 10 minut na převlečení náhradního brankáře.

 V případě, že do konce utkání zbývá 10 minut a méně, je povinnost dohrát zápas v 6-ti hráčích, bez 10-ti minutové čekací doby
- není dovolen oddechový čas
- obě družstva jsou povinna vypsat do ZÁPISU UTKÁNÍ hráče, kteří utkání odehráli.

- hra tělem je zakázána, povoleno je pouze natlačit protihráče na mantinel při souběžné jízdě (tzn. při jízdě těsně vedle sebe)!
- účast v soutěži je dobrovolná a všichni hráči hrají na vlastní riziko (což předpokládá maximální vzájemnou ohleduplnost všech zúčastněných hráčů)
- mužstva si veškeré náklady na účast v soutěži hradí z vlastních prostředků
- na soupisce je možné mít 25 hráčů, 1 brankáře

- maximální počet hráčů v utkání, za tým je 25 + brankář

- V případě kdy tým dopředu ví, že neposkládá mužstvo na aktuální zápas, hráče si půjčí z jiného týmu zaregistrovaného v BHL za splnění podmínek.

.

-Do utkání mohou nastoupit pouze hráči uvedení na soupisce daného týmu, výjimku tvoří brankáři. Start jiného brankáře než uvedeného na soupisce je možný, ale jeho jméno a příjmení musí být doplněno do zápisu. I v tomto případě se musí jednat o brankáře, kteří nehráli vyšší soutěž než 2. liga

 

 

- hráči nastupují k utkání pouze v případě, že jsou schopni doložit svou totožnost

občanským průkazem či obdobným dokladem (ŘP, pas). Konfrontaci hráčů lze provést do zahájení druhé poloviny utkání. V případě, kdy některý tým nasadí do utkání hráče, který je v rozporu s pravidly, bude kromě kontumace utkání udělena i sankce -3 body do tabulky.

- v případě, že se tým z jakéhokoliv důvodu nedostaví k utkání, dochází po vypršení desetiminutové čekací doby ke kontumaci zápasu v jeho neprospěch (pokud by toto jednání bylo opakované, mohou vedoucí týmů + OS rozhodnout o vyloučení tohoto týmu z BHL bez možnosti na vrácení vkladu).

 

 

 

Finance:

- mužstva si veškeré náklady na účast v soutěži hradí z vlastních prostředků

- náklady na utkání, cena pronájmu Zimního stadionu Uherské Hradiště činí 2250,-Kč. za 90 minut + náklady na utkání rozhodčího 300,-Kč.

- náklady na jedno utkání činí 2550,-Kč. (jeden tým 1275,-Kč.)

- každý tým před zahájením sezóny BHL 2014-2015 složí zálohu jednoho utkání (1275,-Kč.) Tato záloha bude použita na poslední utkání daného týmu.

- každý tým platí „startovné“ 1000,-Kč na sezónu, částka je využita na náklady organizace soutěž. (schváleno na jarním zasedání Leadrů)

- v případě, že se tým nedostaví k utkání, bude záloha daného týmu použita na uhrazení nákladů + trest (kontumace). Pro účast provinilého týmu v další pokračování v BHL, musí tým opět před zahájením jeho dalšího utkání, tuto zálohu uhradit.

 

- částky můžou být poměněny dle nákladů na utkání (řádově v desetikorunách)

 

 

Tresty:
- pokud hráč obdrží trest do konce utkání za nemístné poznámky vůči rozhodčím, následuje stop na jedno následující utkání

- pokud hráč obdrží trest do konce utkání za jakýkoliv jiný prohřešek, následuje stop na dvě následující utkání. V případě druhého trestu do konce utkání (kromě trestu za slovní urážky) následuje vyloučení do konce sezóny.

- fauly ve hře jsou posuzovány dle platných pravidel IIHF a výjimek BHL. Za fauly, za které je v soutěžích ČSLH udělován dvouminutový trest, ale přitom jsou provedeny s úmyslem zranit nebo svou povahou mohou způsobit zranění, bude udělen ke dvěma minutám i osobní desetiminutový trest.

Týká se to především úmyslného sekání, kdy je již malá pravděpodobnost získat kotouč, sekání s „nápřahem“, úmyslná hra tělem, úmyslná nebezpečná hra vysokou holí, kolenem nebo krosčeky do oblasti krku, hlavy a podobně. Posouzení je již plně v kompetenci rozhodčích.


Tresty, které se vymykají výše uvedenému, řeší disciplinární komise. Účastníkem DK je 5 zástupců týmů, zástupce rozhodčích plus OS.


Herní systém:
- soutěž se hraje na 4 kola, systémem každý s každým
- play-off se nehraje
- o konečném pořadí na konci soutěže rozhodují body, v případě rovnosti pak body ze vzájemných zápasů, skóre ze vzájemných zápasů, vyšší počet vstřelených branek v těchto zápasech. V případě opětovné rovnosti rozhoduje celkové skóre, vyšší počet celkově vstřelených branek.
- případná kontumace se stanovuje na 0:5!
Bodování:
- vítězství 3 body
- porážka 0 bodů
- vítězství po samostatných nájezdech 2 body
- prohra po samostatných nájezdech 1 bod
(V případě nerozhodného výsledku, rozhodují samostatné nájezdy, ty se konají systémem „náhlé smrti“ v každém zápase o přestávce)

- bod do kanadského bodování (kb), je započítán hráči, kterému je připsán gól a hráči první asistence. Do kb se nezapočítává gól, ze samostatných nájezdů. Body budou zapsány do zápisu utkání. (zapisuje rozhodčí utkání)

Tyto pravidla jsou závazná, a každý tým nastoupením k prvnímu utkání sezony potvrzuje, že se s nimi seznámil, a že je bude plně respektovat.